Hradišťan zahraje v Křižanově

 hradistan

Stavbu památníku sv. Zdislavy podpoří v Křižanově benefičním koncertem i skupina Hradišťan. Jejímu uměleckému vedoucímu JIŘÍMU PAVLICOVI jsme proto položili několik otázek.

 Červencovým koncertem podpoříte s Hradišťanem nejen stavbu památníku sv. Zdislavy, ale především snahu o přiblížení jejího života a odkazu dnešním lidem. Kým je sv. Zdislava pro vás, inspirovala vás v něčem?

Sv. Zdislava je pro mne patronkou rodiny, alespoň tak ji osobně vnímám.

V čem bude váš koncert v Křižanově výjimečný? Plánujete v něm nějaké speciální akcenty nebo bonusy oproti jiným vystoupením?

Vždy se snažím připravit program tak, aby výběr repertoáru odpovídal místu a konkrétnímu prostředí konání koncertu a také třeba ročnímu období apod. Ne jinak tomu bude v Křižanově, proto zde zazní písně duchovní, písně o rodině, písně pro děti i některé z novinek, které právě v těchto dnech natáčíme na nové CD.

Bude to vaše první návštěva Křižanova?

V Křižanově budeme hrát s Hradišťanem poprvé.

Sv. Zdislava je jednou z mála světic, které byly zároveň matkami. I část vaší tvorby je určena speciálně dětem – alba Hrajeme si u maminky a Studánko rubínko. Je těžší skládat pro děti než pro dospělé?

Není to ani těžší, ani lehčí, je to jen jiné. Písně pro děti jsem psal nejvíc v době, kdy byly naše děti menší, byly mi inspirací a současně prvními posluchači. Když se jim písničky líbily, měl jsem šanci, že se budou líbit i ostatním dětem.

Na co je potřeba dávat pozor, když muzikant skládá či upravuje tvorbu pro děti?

Myslím, že je dobré, aby to byly spíše kratší hudební útvary, aby měly v sobě obrazotvornost a aby dětskou duši harmonizovaly. Vše ostatní je věcí nápadu a každý autor má svůj vlastní recept a svoji vlastní fantazii. Samotný tvůrčí proces se těžko popisuje.

Jaké písničky jste vy jako dítě poslouchal? Čím jste odkojený?

První písničky mi zpívala maminka, ty byly nejkrásnější. A bylo jedno, zda byly lidové či tehdejší tak zvané šlágry nebo melodie z oper. Pak už jsem prošel systémem uměleckého školství a poslouchal, zpíval a hrál opravdu všechno, od Bacha po Vlacha.

Jsou skladatelé, kteří téměř neposlouchají hudbu, aby nebyli nikterak ovlivněni. Jak to máte vy?

Myslím, že je dobré stále sledovat, co se v hudebním světě děje, ale samozřejmě to nelze stíhat. Na mnohé věci mám jasný názor a už se jimi ani nezabývám, ale na druhé straně jsem rád, když mi děti přinesou něco, co poslouchá jejich generace. Často je to velmi zajímavé.

Není tajemstvím, že právě dokončujete své nové album. O čem bude? Půjde čistě o vaše autorské skladby?

Nové CD se jmenuje Vteřiny křehké a je na něm 15 písní (až na pár výjimek jsou to všechno novinky), které jsem napsal na nejrůznější texty a básně mně blízkých autorů, např. Josefa Veselého, Jana Skácela, Františka Novotného, Dušana Vančury, Michala Stránského a dalších. Jak název CD napovídá, inspiruje se v každodennosti a současně jedinečnosti každé vteřiny našich životů, neboť každá z vteřin našeho bytí je velmi křehká, vratká, nevratná… a z této křehkosti a nevratnosti jsou utkány naše životy. A o tom všem jsou písničky i celé album.

Všechny příznivce kvalitní a hodnotné muziky zveme do Křižanova na benefiční koncert Hradišťanu 

Vážení a milí čtenáři /posluchači/,

dovolte, abychom Vás co nejsrdečněji pozval na vnikající  koncert Hradišťanu a Jiřího Pavlici , který se uskuteční 6.7. v 17.00 v rodišti svaté Zdislavy v Křižanově v areálu farní zahrady.

Benefiční koncert a jeho výtěžek poputuje na pomoc při realizaci mimořádného díla akademického sochaře Otmara Olivy, který pro Vysočinu tvoří unikátní dílo památníku svaté Zdislavy. Celý tento projekt výrazným způsobem připomene historické a kulturní kořeny naší vlasti, kraje Vysočina a městyse Křižanov.

Také vy se připojte ke stovkám a tisícům podporovatelů a donátorům výstavby památníku svaté Zdislavy, které součastně spolufinancuje Krajský úřad Vysočina, nadace ČEZ a mnozí další,  a který také podporuje Ministerstvo kultury ČR se záštitou ministra Daniela Hermana, pražský kardinál Dominik Duka, brněnský biskup Vojtěch Cikrle a další významní představitelé kulturního, společenského a politického života.

Vaše účast na koncertě Hradišťanu  v  Křižanově pomůže dobré věci.

Děkujeme !

Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji za cenu 250Kč a pak na místě za cenu 300Kč.

Vstupenky jsou k dostání na těchto místech :

                Květinová síň Křižanov, tel.: 603 508 098

                Jupiter Club Velké Meziříčí, tel.: 566 782 004

                Informační centrum Nové Město na Moravě, tel.: 566 598 750

                Informační centrum Bystřice nad Pernštejnem, tel.: 566 590 388

                V síti prodejen Ticketportal a na www.ticketportal.cz

hradistan