O TOM, JAK TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL

bat
O TOM, JAK TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL

Máme tu léto. Sem tam i slunečné a proti slunci neexistuje lepší obrana, než zalézt pěkně do chládku a tmy! Tak proč ne třeba do kina? Já osobně nejsem moc velký kinofanda, takže když už jdu, musí to být něco extra – například poslední díl batmanovské trilogie od geniálního Christophera Nolana.

 Jako totální nevěrník jsem využila služeb jihlavského CineStaru...jenže u filmu o stopáži skvostných 164 minut 27 sekund člověk prostě neodolá možnosti těch superpohodlných sedaček v multikině (a klidně mě za to třeba ukamenujte).

Pravda, měla jsem zprvu drobná nutkání vzít si pod triko ještě neprůstřelnou vestu...ale naštěstí žijeme v zemi v jaké žijeme a není u nás moc pravděpodobné, že by si vysokoškolský student mohl legálně pořídit hned několik střelných zbraní a nebylo by to nikomu podezřelé. Mé obavy se tedy ukázaly jako nepodstatné (jinak bych tu teď nedatlila do klávesnice, že!)

Když jsem byla na předchozím dílu Batmana, čítalo ženské osazenstvo kina mě a moji spolužačku (zdravím Pečo ). Tentokrát to bylo o něco lepší, leč stejně mám takového tucha, že většina toho ženského osazenstva byla na Batmanovi jen v rámci jakéhosi výměnného pobytu (něco jako „Tak fajn, zlato, půjdu s tebou na toho Černýho rytíře nebo jak, ale ty se mnou pak půjdeš na poslední díl Stmívání, jo?").

Ale dost bylo keců, pojďme na fakta!

Pro začátek je sympatické, že se režisér Christopher Nolan vůbec neobtěžoval s nějakým 3D, protože prostě PROČ? Je to frajer! Celé 3D je z 80% stejně jen o tom, jak vylákat z lidí víc peněz...Blu-ray by mohl vyprávět!

S popisem děje se tu nebudu obtěžovat. Zajděte si na to, věřte, že to není zahozený čas ani peníze. Jako každý z předchozích dílů (a ne jen těch od Nolana) je i „Temný rytíř povstal" prostě věc, kterou, pokud jste alespoň nepatrný fanda tohohle žánru, musíte vidět. Jsou to skoro tři hodiny neutuchající akce. Nestihnete si vydechnout, nestihnete si přesedět pozadí a rozhodně se nestihnete ani na vteřinu nudit. Ve filmu se vystřídají snad všechny emoce, které psychologové zvládají popsat ve svých sáhodlouhých slovnících, budete se bát, bude se vám chtít plakat, budete se smát, budete se choulit na sedačce a bude se vám chtít skočit do plátna a celé je to zakončené závěrem, který je totálně nečekaný a tím pádem očekávaný. „Temný rytíř povstal" je prostě film, který má naprosto všechno. Celé je to jednoduše Velkolepé! Ale...

U filmů tohoto ražení je žádoucí, ne-li přímo nezbytné, dopřát divákům nějaké ty bomby zneškodněné v poslední vteřině před výbuchem, ženštiny v latexu, které dokáží skákat z x-tého patra v jehlových podpatcích, neskutečně nadupané mašiny a vynálezy všeho druhu. I toho všeho je v Povstalém Temném rytíři přehršel. Když už si ale někdo dá práci s vymýšlením extra motorek, létacích strojů a jiných superspecial zařízení, proč si nedá práci s vytvořením nějakých těch vymazlených kostýmů? Batman a Catwoman byli tak jediní, kdo se „obtěžovali" nějak se vymódit pro lačné oko divákovo. A pardon – Bane – hlavní záporák - krom děsivého dýchacího přístroje (který mimochodem zakryl jednu z nejhezčích částí celého Toma Hardyho) mohl ale jeho obleček být klidně vypůjčený od „Čmoudů" z Vodního světa. Robin ani značně dietní Travička Ivy, kterou tedy spíš odhaduji, se s nějakým tím převlekem ani neobtěžovali. Ono to nejspíš bude i tím, že za dob Tima Burtona nesl Batman vedle nálepek jako akční – kriminální – drama také sci-fi nebo fantasy a to už je dnes pasé. Trochu mi chybí ty teatrální barevné oblečky, nadsázka a komiksové fantastično...

Každopádně pokud chcete investovat 164 a půl minuty svého životního času – Temný rytíř povstal je výtečná volba!

foto: Warner Bros. Entertainment Group