Yellow ... hello

simpsons

YELLOW ...HELLO

Dnešní kulturní pozastaveníčko bude patřit jedné žluté rodince z televize. Ptát se, kdo nezná Simpsonovy asi nemá smysl, určitě i starší ročníky už v telce zaznamenaly alespoň upoutávku na tento animovaný seriál. Proto zde nebudeme představovat samotný seriál, ale nakouknem do zákulisí.

 Simpsonovy se poprvé objevili v televizi 19.dubna 1987 jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové, kterou tehdy vysílala americká televizní stanice Fox. První díl seriálu, jak ho známe i u nás se vysílal 17. prosince 1989 s názvem Simpsons Roasting on an Open Fire (Vánoce u Simpsonových). Díky obrovskému úspěchu byl přesunut do hlavního času a je vysílán dodnes.

02

zdaraci.czŽlutá rodinka se zrodila v hlavě animátora, scénáristy a producenta Matta Groeninga během čtvrt hodiny, kdy seděl v čekárně u producenta, kterému měl předložit námět na animovaný seriál. Původně chtěl použít něco ze svých komiksových kousků Life in hell, ale nakonec zvolil úplně jiný koncept - prototyp nefunkční rodiny - Simpsonovy.

Jména většiny postav i fiktivního města ve kterém Simpsonovy žijí pochází přímo ze života Matta Groeninga. Narodil se ve Springfieldu v Illinois, jeho rodiče jsou Homer a Margaret Groeningovy, starší bratr se jmenuje Mark a sestry jsou Patty, Lisa a Maggie.

 

zdaraci.cz James L. Brooks je producentem Simponových tento režisér a scenárista je trojnásobným držitelem ocenění Academy Award, devítinásobným vítězem ceny Emmy. V roce 1986 založil dnes již proslulou filmovou společnost Gracie Films.

 

 

  

 

DanCastellaneta-muppet wikia comDan Castellaneta - hlas Homera Simpsona (u nás Homera dabuje od 13. série Vlastimil Zavřel, do 13. série to byl Vlastimil Bedrna). Kromě Homera propůjčil hlas i dalším postavičkám ze seriálu např. Abe Simpson (děda), Barney Gumble, Klaun Krusty (Šáša), Školník Willie, Starosta Quimby, Itchy, Kodos (mimozemšťan), Hans Krtkovic aj.

 

 

NancyCartwrightNancy Cartwright - hlas Bárta Simpsona (u nás Barta dabuje Martin Dejdar). Kromě Bárta skvěle namluvila např. Nelsona, Ralpha Wigguma nebo Toda Flanderse.

 

 

 

Juliekavner muppet wiki comJulie Kavner - hlas Marge Simpsonové (u nás ji skvěle nadaboval Jirka Lábus). Další postavičky, za kterými se Julie skrývá jsou Patty a Selma Bouvierovy.

 

 

  

 

YeardleysmithYeardley Smith - hlas Lízy Simpsonové (u nás ji dabuje Helena Štáchová)

 

 

 

Seznam postaviček ze seriálu
 Postava  Originální hlas  Český dabing
Simpson Homer Dan Castellaneta Vlastimil Bedrna, Vlastimil Zavřel
Simpsonová Marge Julia Kavner Jiří Lábus
Simpson Bart Nancy Cartwright Martin Dejdar
Simpsonová Líza Yeardley Smith Helena Štáchová
Simpson Abe Dan Castellaneta Dalimil Klapka
Burns Mongomery Hank Azaria Bedřich Šetena
Flanders Ned Hank Azaria Jiří Havel
Nahasapeemapetilon Apu Hank Azaria Vítězslav Bouchner
Vočko Szyslak Hank Azaria Jan Vondráček
Skinner Seymour Harry Shearer Dalimil Klapka
Barney Dan Castellaneta Miroslav Saic
Carlson Karl Hank Azaria Jaroslav Horák
Lenny Harry Shearer Josef Carda
Smithers Waylon Harry Shearer Mojmír Maděrič
Milhouse Van Houten Pamela Hayden Pavel Tesař
Krusty Dan Castellaneta Jiří Bruder, Stanislav Lehký
Levák Bob Dan Castellaneta Jaromír Meduna
Brockman Kent Hank Azaria Vladimír Fišer
Troy McLure Joe Mantegna Miroslav Táborský

 Postaviček je v seriálu určitě mnohem více, ale nebudem zde dělat výčet všech.

Ještě bych chtěl dodat, že premiéra 24. řady je stanovena na 30.září 2012 a jako v předchozích setech se můžem těšit určitě na spoustu dobré zábavy - nebude chybět speciální čarodějnický díl, uvidíme jak by vypadal život Marge, kdyby dala přednost Artiemu Ziffovy před Homerem. Bart si např. přestěhuje na zahradu zbytky Itchy and Scratchy landu a do sousedství se přistěhuje nová cool rodinka...

 

foto : Matt Groening,muppet wikia,wikimedia commons,Gage Skidmore