VÁPENICE

3.díl - VÁPENICE

zaplavený lom nedaleko lokality Na Starém městě (Žďár nad Sázavou), ve kterém se těžil krystalický vápenec s největší pravděpodobností již ve druhé polovině 13.století, je opředen spoustou záhad a pověstí.

Pojďme se společně podívat co se skrývá, či neskrývá pod hladinou tohoto jezírka uprostřed žďárských lesů.

Další díl Neznámé Historie je tu !!!

Kostel sv. Prokopa

2.díl - KOSTEL SV.PROKOPA

druhý díl pořadu NEZNÁMÁ HISTORIE Vám představí farní kostel svatého Prokopa, který "žďáráci" znají minimálně jako dominantu náměstí ve Žďáře nad Sázavou. Málokdo už bude ale  znát něco z jeho historie.

Pojďte společně s námi nahlédnout za hranice času, a ulovit pár zajímavostí o tomto kostele jako je např. lichoběžníkový půdorys věže, která původně stála samostatně bez kostela. Ukážeme Vám, co se ve věži skrývá, kdo žil uvnitř a proč se z ní troubilo pouze do tří světových stran. Samozřejmě nechybí pohled do interiéru kostela jak ho známe dnes, ale také z historických fotografií.

Pokud Vás zajímá pohled na méně známé skutečnosti z historie Žďáru nad Sázavou, tak si nenechte ujít tento díl pořadu NEZNÁMÁ HISTORIE.

Jakub Staenhubl

1.díl - JAKUB STAENHUBL

zahajovací díl našeho nového pořadu, který je změřen na méně známé historické skutečnosti města Žďáru nad Sázavou se podívá "na zoubek" baroknímu sochaři Jakubu Staenhüblovi. Jakub "Řezbář" (jak byl označován v dobových pramenech) se ve Žďáru usadil roku 1706, konkrétně v Dolní ulici mu město nechalo postavit dům, jakožto váženému občanu Žďáru nad Sázavou. Nicméně tento čtyřicátník žil pravděpodobně v bohémském, nebo dokonce, jak se dnes nosí, bulvárním stylu - a ve svých padesáti letech v roce 1718 Žďár opouští. Kromě dluhů a možná manželky s dětmi nám zde zanechal především svá umělecká díla, která jako kulturní památky zdobí Žďár nad Sázavou dodnes.

Koukněte se na první díl tohoto zajímavého desetidílného seriálu a dozvíte se více jak o tomto sochaři, tak i o jeho tvorbě v našem městě.