Pravda

zdaraci.cz

…je Mrcha přelétavá, ale někdy se strefí na správná místa…A tak se stalo, že vám jednou v našem ZR Okénku můžeme přinést seriózní a plnotučné vědomosti!

Nedávno jsme tu volali po informacích o tom, co nám to vyrostlo na nově zrekonstruovaném Havlíčkově náměstí ve Žďáře nad Sázavou - a voilá lidé! Byli jste vyslyšeni Překvapený

Tak tedy – socha na Havlíčkově náměstí pochází z dílny renomovaného akademického sochaře pana Jiřího Plieštika. Tento rodák z Nového Města na Moravě se nezabývá jen sochařením, ale také fotografováním a psaním básní. Jakožto umělec působí převážně v Praze a v Dánsku a ve světě je váženým mužem!

Na internetových stránkách - www.jiripliestik.wz.cz – můžete nalézt mnoho ukázek jeho tvorby (popřípadě využijte služeb přítele Googla). Já se tam koukla a na první pohled je jasné odkud vítr fouká. Tvar, který od letoška zdobí Havlíčkovo náměstí, je totiž pravděpodobně něco jako autorův rukopis. Díla podobného tvaru lze nalézt v rozličných variacích všude po světě. Není tedy vyloučené, že až se zase jednou budete procházet po ulicích Dánského království, můžete zde potkat sochu ne nepodobnou té naší nebo přímo jejího autora! Nová žďárská ozdoba by se měla podle všeho měla jmenovat Povědomá postava. A tady vzniká prostor vesmírných rozměrů pro to, čím je socha povědomá (něco jako tajemný úsměv Mony Lisy)? Tím nám tedy autor dává možnost si samostatně a tvůrčím způsobem domyslet, koho nám Povědomá postava připomíná. Někomu třeba lásku z dětských let, jinému tu paní s jezevčíkem ze třetího patra. Umění je báječné, co říkáte? ;)

Takže jsme jednou světoví a ani o tom nevíme! Juch!

 

 

P.S. Zdravíme Odbor rozvoje a územního plánování ;)

 

zdaraci.czzdaraci.cz

zdaraci.cz